top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 525 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Elżbieta Halina Jones (w Bajkowni znana pod pseudonimem Ejon) to poetka należąca do grupy poetyckiej „Obłoki” przy Polsko – Amerykańskiej Fundacji w Connecticut. Urodziła się w 1954 roku, a wygląda tak:

 

Elżbieta Krystek Jones - poetka, tworzy wiersze dla dzieci

 

 

Elżbieta Jones poświęca swoje wolne chwile na pisanie wierszy i krótkich opowiadań. Przeważnie poświęca je dzieciom szukając tematów na ich „własnym podwórku”. Doskonale władając słowem potrafi pobudzić wyobraźnię młodych czytelników. Zdradziła nam, że pragnie „by dzieci (szczególnie te, które mieszkają pozą granicami Polski) z kilku zwrotek dowiedziały się więcej o kraju, z którego pochodzą one same lub ich bliscy, a historyjki pomogły im w części rozumieć otaczający nas bardzo ciekawy świat i dały odpowiedź na niektóre pytania, które nurtowały także i mnie w dzieciństwie”. Dzieci kochają jej wierszyki, chętnie uczą się ich na pamięć i recytując je zdobywają nagrody na konkursach recytatorskich.

 

 Zapytałam Elżbietę Jones o jej pierwsze wiersze dla dzieci. Też jesteście ciekawi co odpowiedziała? „Pierwsze wiersze dla dzieci, które zaczęłam zapisywać , powstały wiosna 2004 r. Zbliżała się Wielkanoc, patrzyłam w okno. Myśląc o rodzinie w Polsce, podziwiałam błyszczące w słońcu rosnące pod oknami sąsiada tulipany i żonkile.” Tak piękny widok musiał poruszyć naszą poetkę, bo właśnie w tamtej chwili, gdy myślami była przy rodzinie, w jej głowie ułożył się nie jeden, lecz kilka wierszy: „Wiosna”, „Zielony mis” – o misiu, który był jej kompanem w wielu zabawach i którego przytulała w dzieciństwie (Oryginał różnił się od teraźniejszej wersji, słowami: „może jemu imię znaleźć pomożecie”, bo miś nie miał imienia), „Pantofelki babuni” napisany dla mamy i bratanicy. Myśli przywiodły ją także do ukochanego siostrzeńca, dla którego napisała wierszyk „Rambo”.

Wierszyki Elżbiety Jones natychmiast spodobały się wydawcy gazety „Polski Express” ukazującej się w Nowej Anglii (USA) i zostały opublikowane w tymże periodyku w ramach akcji "Cala Polonia Czyta Dzieciom" w latach 2004/2005. Jej Wiersze były również publikowane w kąciku dla dzieci w gazecie " Przystań " wydawanej  przez Klasztor OO. Kapucynów w Krośnie. Drukiem ukazał się również tomik "Wierszyki Eli dla dzieci".

W czerwcu 2010r. Elżbietę Jones bardzo ciepło przyjęto w Szkole Podstawowej w Gwoździanach. Dzieci zrobiły piękne przedstawienie i czytały wiesze poetki.

 

Poetka Elżbieta Jones - spotkanie z dziećmi w SP w Gwoździanach


Również w 2010r. spotkała się z dziećmi w Akademii Bobasa w WOAK Białystok.

Poetka Elżbieta Jones - Spotkanie z dziećmi WOAK 2010


W kwietniu 2012r Warszawska Firma Wydawnicza wydała jej książeczkę dla dzieci “Historyjki i bajeczki z dziecięcej półeczki” zawierające 24 historyjki z kolorowymi obrazkami. Autorka wspomina "Pragnęłam dać w nich dużo ciepła, uczucia przyjaźni. Dzieci poznajż bliżej między innymi życie zwierząt i ptaków na wolności."

Bajki dla dzieci Elżbieta Jones “Historyjki i bajeczki z dziecięcej półeczki”

 

Spotkanie autorskie odbyło się 15 czerwca 2012 roku w Wojewódzkim Osrodku Animacji Kultury w Białymstoku.

 

spotkanie autorskie woak 2012

 

Pasja Elżbiety Jones niesie radość dzieciom na całym świecie. Jej koleżanka „po fachu” Regina Sobik podpowiada, że Elżbieta Jones jest często nazywana „poetką dziecięcą”. Jest zapraszana do jury konkursów recytatorskich. W Polsce zasiadała w jury Wielkiego Finałowego Wierszogłosika Konkursu Recytatorskiego dla dzieci “O Złota Różdżkę dobrej Wróżki” w Białymstoku. Autorka prowadzi blogi: "Zapisane promykiem" i „Moje słoneczne wiersze dla dzieci”.

 

Napisz do poetki: ejon(at)poczta.onet.pl

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012