top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 538 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zapewne wszyscy już znają głos Bogdana Dmowskiego, naszego mistrza, recytującego wiersze, które znajdziecie w Bajkowni. Rozmawiając z nim poprosiłam, by opowiedział nam o swojej pasji recytatorskiej, miłości do wierszy, przygody z poezją. A oto co usłyszałam:

 

Bogdan Dmowski recytuje wiersze

 

"Zaczynając od Szkoły Podstawowej i później w Liceum Ogólnokształcącym (w Bystrzycy Kłodzkiej) - żadna kulturalna impreza  nie odbyła sie bez mego udziału.  Czy to było czytanie wierszy, śpiew (zespól "Errata" zdobywał czołowe miejsca na Festiwalach Piosenki Harcerskiej), gra na skrzypcach i flecie poprzecznym (w ramach Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej), przedstawienia teatralne itd.  Jak widać mój kontakt ze scena był od najmłodszych lat.

 

Po maturze wyjechałem do Wrocławia. Tam ukończyłem Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie. Kiedy odbywałem praktykę w Domu Kultury, spotkałem Panią Hannę Cieślińską, kompozytorkę, pedagoga, kochającego poezję (szczególnie Gałczyńskiego). Właśnie ta, nieżyjąca juz, Pani Cieślińska pisała muzykę do poezji, a ja miałem zaszczyt ja prezentować.

Moja przygoda ze scena osiągnęła swoje apogeum: wolno mi było śpiewać na zawodowej scenie, jako członek choru Wrocławskiej Operetki.

Po wojsku, wylądowałem na krotko w Państwowym Zespole Pieśni Tańca "Mazowsze". W 1984 roku wyjechałem do Niemiec. Moja scena stal sie Kościół, gdzie czytałem i śpiewałem. Restauracja "Gdańska" w Oberhausen jest moja aktualną sceną, gdzie mam przyjemność interpretowania wierszy naszych polonijnych poetów. Spotkało mnie wielkie szczęście, moja towarzyszka życia Barbara Weise pisze wiersze i prozę. Czyli ona pisze, a ja to czytam.

Bogdan Dmowski recytuje wiersze

Od marca 2012 nagrywam i wrzucam na Youtube swoje interpretacje wierszy po polsku: klasyków polskich i polonijnych poetów. Youtube jest taka NAJWIEKSZA SCENA SWIATA.

Mojej Basi koleżanka po piórze mieszka w Ameryce. Ela Jones pisze wspaniale wierszobajki dla dzieci. W ten sposób zacząłem nagrywać także wiersze dla dzieci. Kolejnym etapem mojej twórczości stała sie współpraca z Bajkownią pani Elżbiety Świtalskiej.

Ja kocham czytać, rozkoszować się słowem, przekazywać to co czuję moim słuchaczom. Zainspirowany danym wierszem "przepuszczam go przez siebie," daje mu żyć we mnie (słowa są jak nuty, a ja jestem instrumentem). Słuchającym prezentuję dany wiersz, jakby on był mój, przeze mnie pisany.”

Posłuchajcie zatem wierszy czytanych przez Bogdana Dmowskiego. Pana o ciepłym, miłym głosie i świetnej dykcji. Jedna ze słuchaczek, pozostawiła taki wpis na Youtube pod przeczytanym przez niego wierszem: „Pan Bogdan ma miękki, przyjazny i kojący głos. Czuję się tak, jakby mój dziadek znów zasiadł w fotelu i czytał mi wierszyki.” Mam dokładnie takie samo odczucie. Wiersze recytowane przez Bogdana Dmowskiego znajdziecie w dziale "Bajki do słuchania" oraz na Youtube klikając w poniższy banner:

 

bogdan dmowski wiersze dla dzieci

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012