top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 259 gości oraz 1 użytkownik.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bajka dla dzieci - Myszka na wakacjach

Była sobie mała szara myszka. Bardzo się nudziła w swoim domku. Otoczenie jej też nie bardzo ją fascynowało. Było nudne, rok w rok takie samo. Co porę roku wszystko się powtarzało... Znużona monotonią zapragnęła trochę pozwiedzać. Pewnego dnia wślizgnęła się do mieszkania jakiegoś człowieka i widząc nie do końca spakowaną torbę podróżną, szybko i bez wahania wskoczyła do niej.

 

Ludzie jeszcze trochę się pokrzątali i wyruszyli w podróż. Jechali i jechali bez końca, co uśpiło myszkę. A kiedy się myszka obudziła, nie słyszała już odgłosu silnika samochodowego, ani nie czuła kołysania pociągu. Usłyszała, jak jeden człowiek odsuwa zamek torby i tak się wystraszyła, że ją znajdą, że cała drżała. Co będzie jak ją znajdą? Może uda się jakoś czmychnąć, może jest tu jakaś norka w której mogłaby zamieszkać...

Po pewnym czasie ludzie ucichli, myszka wychyliła łebek i zobaczyła, że śpią. Szybko wyszła z torby i pobiegła w kierunku drzwi, które na jej szczęście były lekko uchylone. Udało się. Uciekła nim ktoś ją zobaczył. Wyszła przed budynek, zobaczyła dużo drzew i poczuła lekki powiew powietrza. Jakby była nad wodą. W istocie tak właśnie było. Myszka dojechała na Mazury. Świeże powietrze, las, jeziora, tego właśnie potrzebowała, o tym właśnie marzyła. Podreptała nad jezioro i zauważyła łódki, kajaki i rowerki wodne. Tak sobie pomyślała: „zakradnę się do kajaka i ukryję gdzieś z przodu, albo z tyłu, aby nikogo nie wystraszyć. Może ktoś będzie chciał nim popływać?” Zaczęła się wakacyjna przygoda.

Myszce tak się spodobało pływanie kajakiem, że na ląd schodziła tylko aby coś skubnąć, bo okrutny głód nie odpuszczał i znowu wracała na kajak. Kiedy tak pływała, udawało jej się wysunąć łebek i zobaczyć, jak wiosła przecinają powietrze i wbijają swe ostre brzegi w taflę spokojnego jeziora i jak kajak dzięki tym powtarzającym się ruchom sunie do przodu... Ten podmuch wiatru... to palące słońce... i... i... o co to? To ważka. Jak cudnie zawisła... jakby ją ktoś przymocował niewidzialnym pręcikiem, ani drgnęła, cały czas była w tym samym miejscu nad kajakiem... a kolor? Jaki cudny, niebieski, tak głęboki i pełny, że piękniejszego nie widziała. Przez chwilę pomyślała, że może ważka jest przeźroczysta i czerpie kolor z jakiegoś odbicia... może wody? Ubrania? A może to odbicie błękitu jej oczu?

Myszka długo pływała z myślą, że znów ujrzy niebieską ważkę, może z nią nawet porozmawia? Z pewnością ważka była dumna ze swojego koloru i ze sztuczek które zachwycały innych - nikt by jej nie skrzywdził, każdy ją podziwiał... A myszka? Mała, szara i taka przerażona, że nie zaryzykowała więcej przygód... Wystarczył wyjazd w torbie przypadkowych ludzi i przemknięcie do kajaku. To dla niej był szczyt odwagi. Więcej nie potrafiła, musiała się przecież jeszcze raz zakraść do torby, w której przyjechała, aby wrócić do domu i opowiedzieć, co widziała. Chciała pochwalić się kurczakowi, jak będzie mu podjadać ziarenka. Może kotek, który lubił zaglądać do jej norki, zapyta co się z nią działo? Dlaczego nie było jej tak długo? Wtedy myszka opowie o wakacjach, o pływaniu kajakiem, o niebieskiej ważce i o wszystkim co dostarczyło jej bogatych wrażeń... Teraz okolica wyglądała inaczej, wszędzie było ładnie, wszystko jej się podobało, a w sercu? Wspomnienia... Wspomnienia z gorących od wrażeń wakacji.

 

Listen to "BP #062 - Myszka na wakacjach" on Spreaker.

Czyta Wojciech Strózik z Bajkowego Podkastu

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012