top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 796 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Bajka Śnieżynka i Anioł Zimy

 

Za górami, za lasami w innym świecie, na szczycie swojej śnieżnej góry  mieszkała Śnieżynka.  Dziewczynka, która stworzyła śnieg. Śnieżynka pomagała Świętemu Mikołajowi. W każde Święta Bożego Narodzenia wyczarowywała śnieg dla całego świata, by dzieci mogły radować się wypełnionymi białym puchem Świętami Bożego Narodzenia.

 

Co roku, siedząc w swej śnieżnobiałej chatce na szczycie góry, zaklinała śnieg dla wszystkich dzieci. Mogła obserwować cały świat i obserwować każde dziecko, które dzięki jej czarom lepiło bałwana lub wznosiło igloo.

Pewnego dnia śnieżynka zrozumiała, że chociaż może widzieć szczęście wszystkich dzieci, to czuje się samotna. Nigdy nie opuszczała śnieżnobiałej chatki, nie widywała się z przyjaciółmi, nie bawiła się z koleżankami - sama będąc jeszcze dzieckiem. Przez całe swoje życie wywołuje śnieg, by uradować innych. Siedziała rozmyślając o Bożym Narodzeniu. Po chwili osunęła się na poduszki i zasnęła na swoim śnieżnym łóżku.

Rano obudziło ją pukanie do drzwi.

- Kto tam? - zapytała Śnieżynka.

- Jestem Aniołem Zimy i przyszedłem cię odwiedzić, bo zbliża się Wigilia. Czy mogę wejść? – zapytał Anioł.

- Proszę, wejdź  – odpowiedziała Śnieżynka.

Anioł wszedł do środka. Jego postać była pełna blasku, włosy miał jakby z lodu, a jego twarz była piękna.

- Odwiedziłem cię, by móc spełnić Twoje marzenie Śnieżynko. Wiem, że czujesz się samotna. Na dzień Wigilii będziesz mogła stać się człowiekiem i zejść ze swojej góry do ludzi, by spędzić z nimi ten radosny czas – powiedział Anioł.

Śnieżynka w odruchu szczęścia przytuliła się do Anioła. Zauważyła, że pomimo swojego zimowego wyglądu, był przyjemnie ciepły.

Przyszedł dzień Wigilii, Śnieżynka włożyła swoją wymarzoną suknię i zgodnie z przyrzeczeniem Anioła Zimy zeszła do ludzkiego świata. Sama obecność Śnieżynki w ludzkim świecie spowodowała, że z nieba zaczęły spadać piękne płatki śniegu. Trafiła do urokliwego miasteczka o nazwie Śniegland, które leżało na wschód od jej śnieżnobiałej chatki. Zobaczyła przepiękny dom, który aż pachniał Bożym Narodzeniem i piernikami. Śnieżynka pomyślała, że to właśnie w tym domu chce spędzić Wigilię. Zapukała wiec do drzwi pachnącego domu.

- Kto tam? – odezwał się głos za drzwi.  

- Śnieżynka, chciałabym z państwem spędzić Wigilię – odpowiedziała  Śnieżynka.

- Odejdź włóczęgo! Nie zapraszaliśmy cię na Wigilię! – rozległ się wrzask za drzwiami.

Śnieżynka, zmartwiona zachowaniem rodziny mieszkającej w pachnącym domu, ruszyła dalej. Przycupnęła na ławce w pobliskim parku. Robiło się coraz chłodniej. Nagle ujrzała mała chatkę. Śnieżynka - wiedząc, że tylko raz w roku może tu być - nie chciała spędzić Wigilii w parku i zapukała do chatki.

Drzwi rozchyliły się natychmiast  a za nimi stała starsza Pani.

- Słucham cię dziecko? – powiedziała.

- Czy mogę z panią spędzić Wigilię - odpowiedziała Śnieżynka.

- Oczywiście! Wejdź!– z entuzjazmem powiedziała starsza Pani.

Od 20 lat z nikim nie spędzałam Wigilii i będzie mi bardzo miło. Mam tyle smakołyków, na pewno ci posmakują dziecko. Zapraszam cię do stołu, podzielimy się opłatkiem – powiedziała starsza pani, która miała na imię Marysia. Podzieliła się ze Śnieżynką opłatkiem i z radością poczęstowała Śnieżynkę dwunastoma potrawami, które przygotowała na Wigilię.

- Spadłaś mi jak płatek śniegu z nieba dziecko. Nie mam nikogo.  Jestem samotną osobą i nic mnie bardziej nie uszczęśliwia niż możliwość spędzenia Wigilii z drugą osobą. Dziękuję dziecko! – z entuzjazmem powiedziała starsza Pani, którą Śnieżynka nazwała Babcią Marysią.

Śnieżynka i Babcia Marysia spędziły cały wieczór wigilijny opowiadając o sobie i podśpiewując kolędy. Nagle Śnieżynka usłyszała szept Anioła Zimy:

- Czas wracać do lodowej chatki Śnieżynko, czas minął.

Śnieżynka pożegnała się z Babcią Marysią i obiecała, że co roku będzie ją odwiedzała, by spędziły razem Wigilię.  Wróciła na śnieżną górę do śnieżnobiałej chatki.  Co roku w Wigilie odwiedzała Babcię.

Śnieżynka do dziś wyczarowuje śnieg na Święta Bożego Narodzenia dla całego Śniegolandu. Nawet dla rodziny, która ją wygnała, bo dzięki temu trafiła do małej chatki i poznała Babcię Marysię.

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012