top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 615 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Z okazji święta Purim Teatr Żydowski w niedzielę 16 marca organizuje warsztaty dedykowane najmłodszym i ich rodzicom. Będą one okazją do zagłębienia historii, tradycji, obrzędów i zwyczajów, związanych z tym świętem, a także świetnej zabawy – nauki piosenek, udziału w inscenizacji teatralnej i rozwijania talentów plastycznych pod okiem pedagog Hanny Kosowskiej. Tego dnia odbędzie się również konkurs na najciekawsze przebranie. Do wygrania atrakcyjne nagrody!

 Teatr Żydowski - purim

Niedziela 16 marca 2014 r. godz.12.00, wstęp wolny

 

Historia święta:

    Nazwa święta pochodzi od słowa pur, oznaczającego los, ponieważ to właśnie za pomocą losów Haman – wróg narodu żydowskiego, zausznik króla Persji – wyznaczył dzień jego zagłady. Święto Purim według kalendarza żydowskiego przypada na 14 dzień miesiąca Adar i upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, od której uchroniła ich odwaga dwojga ludzi – żony króla Achaszwerosza, Estery i jej wuja Mordechaja.
    Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono.
    Radość purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantomimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery.

Uszy Hamana

O warsztatach:

    Teatr Żydowski zaprasza dzieci wraz z rodzicami na obchody jednego z najbardziej radosnych żydowskich świąt, jakim jest Purim. 16 marca odbędą się warsztaty plastyczno-muzyczne dla najmłodszych, które poprowadzi Hanna Kosowska. Dzieci zapoznają się z historią i tradycją tego święta poprzez inscenizację teatralną.
    Jak każe starodawny obyczaj, w tym dniu wesoły nastrój święta Purim podkreślany jest poprzez zakładanie masek i kostiumów, dlatego wszystkie dzieci zaproszone są do przyjścia do teatru w przebraniu. Specjalny strój nie jest obowiązkowy, ale odważni będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawsze przebranie.
    Podczas spotkania dzieci będą mogły skosztować „uszu Hamana” – trójkątnych ciasteczek napełnionych słodkościami: makiem, rodzynkami, orzechami, czekoladą i marmoladą. Do aktywnego udziału w spotkaniu zaproszeni są również rodzice!

Wstęp wolny! Konieczność rezerwacji miejsc: 22 850 64 50/51.


Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16

 

Teatr Żydowski dzieciom

Aktualności na oficjalnej stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/ i na Facebooku https://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich.

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012