top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 472 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zapewne nie możecie się doczekać kiedy poznacie Modliszqę czyli Jolantę Tondys. Jola urodziła się w 1963 roku w Łodzi. Jest artystką. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej (kierunek jej studiów to Architektura). Żywo interesuje się malarstwem, przyrodą, literaturą, sama pięknie maluje i to zarówno akwarelami jak i słowem.

 

Poetka, autorka wierszy dla dzieci Jolanta Tondys (Modliszqa)

 

Z niczego potrafi stworzyć piękne arcydzieła. Ostatnio pokazała mi własnoręcznie zrobiony koronkowy obrus. Mówi przy tym, że zazwyczaj próbuje robić to, czego jeszcze nie umie. Stale się rozwija.

W rozmowach z nią zawsze czuję, że rozmawiam z osobą bardzo oczytaną. Jola maluje. W 2007 roku sięgnęła po akwarele, a już są doceniane na rynku. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych - m.in. w Łodzi, Warszawie, Sosnowcu, Lublińcu. Tutaj i tutaj możecie podziwiać jej prace. Kiedy patrzę na jej obrazy wydaje mi się, że znajduję się w ich środku. Jakby powykręcane konary drzew chyliły się ku mnie zapraszając do przeżycia wielkiej przygody.

 

 

bajkowy świat drzew Jolanty Tondys (Modliszqi)

 

Takie są też jej wiersze. Każdym wersetem wprowadzają czytelnika do bajecznego świata przyrody. Trzeba przyznać, że nasza Modliszqa do perfekcji opanowała tworzenie obrazów za pomocą słowa. Z zapartym tchem chłonę każde zdanie. Kiedyś zastanowiło mnie skąd się wziął jej pseudonim. Okazało się, że zrodził się z jej pasji do owadów. Jest entomologiem z powołania i często fotografuje owady. A wie o nich sporo. Nawet się nie spostrzeżecie, kiedy czytając jej wiersze, zdobędziecie wiedzę, którą potem wykorzystacie na lekcjach biologii. Zafascynuje was zupełnie inne spojrzenie na życie, spojrzenie z perspektywy owada. Inaczej będziecie postrzegać przelatującego motyla czy wznoszącą się nad wodą ważkę.

Moje dzieci uwielbiają historyjki o krabach ("O dwóch takich co szukali skarbów - Wyprawa pierwsza - W głębiny" oraz "O dwóch takich co szukali skarbów - Wyprawa druga - na plażę"). Mogłyby ich słuchać wciąż od nowa. Co ciekawe, autorka sama wykonała ilustracje, które znajdziecie w "Wyprawie drugiej".

 

bajka o dwoch takich co szukali skarbow

 

Często też wracamy do wierszy o przyrodzie i prawach nią rządzących. Córka nosi dumnie bluzkę z nadrukowanymi owadami i zawsze ogląda insekty w zoo. Nasza już prawie czterolatka chce być w przyszłości ratownikiem zwierząt. Co rozbudza tę wielką pasję? Myślę, że między innymi lekkość pióra i obrazowość wierszy Modliszqi.

Jola napisała też opowiadanie prozą, dla trochę większych dzieci. To Bajka o Kruku.

O utworach Jolanty Tondys można powiedzieć (cytuję wypowiedź umieszczoną na forum Bajkowni przez użytkownika o pseudonimie babcia), że są to "bajki nie tylko dla dzieci. Ale i dla dorosłych. One będą "rosły" razem z naszymi pociechami i zawsze będą aktualne".

 

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012