top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 475 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

List właśnie do Ciebie - Mea i gwiazdy

Bardzo lubię pisać listy. A Ty pewnie lubisz je dostawać. Czytasz i cieszysz się, że ktoś go przysłał właśnie do Ciebie.

Właśnie zasiadłam przy biurku, spoglądam przez okno w mrok nocy. Ale nie jest tak całkiem ciemno. Kiedy patrzę na gwiazdy odczuwam wielką tęsknotę, za tym co nie jest mi jeszcze znane... i myślę o tych podaniach różnych ludów o tym skąd się wzięły. Szczególnie gdy jestem poza miastem a one są tak wielkie i nie wydają się być odległe. Znasz to uczucie, gdy się leży na trawie i wyciąga ręce do gwiazd?

Kiedyś u rodziny, niedaleko Sejn spałam w pokoju, który miał tylko jedną ścianę murowaną, a reszta była zrobiona z czegoś przezroczystego (nie napiszę, że to szkło, bo nie jestem pewna). W każdym razie spędziłam tam kilka nocy. Było to dziwne doświadczenie, bo wokół nie było innego źródła światła niż to na niebie. Tuptały jeże, biegały koty, a poza tym cisza.

Cały dom spał a ja patrzałam na gwiazdy... To wspomnienie często powraca, a ja jeszcze bardziej chcę się ku nim wznieść. Ale nie o tym chciałam Ci napisać. Chciałam byś wiedział skąd się wzięły te świecące punkciki na niebie.

W odległych krainach czarnego lądu żyła Mea (to było jeszcze za czasów, gdy nie było gwiazd na niebie, a jedyne światło dawał w nocy księżyc). Mea żyła ze swym ludem w małej osadzie, tam dorastała i tam też spotkała swojego mężczyznę. Żyli razem w szczęściu nie martwiąc się o nic, bo wszystko czego pragnęli dawali sobie nawzajem. Las i morze ich karmiło, a szum drzew kołysał do snu. Mąż Mei wypływał w morze i łowił ryby, a ona zbierała
owoce.


Oboje dbali o siebie. Pewnego dnia mąż Mei nie wrócił z połowu. Kobieta czekając na brzegu rozpaliła ognisko. Zapadł zmrok, a księżyc tej nocy nie wzeszedł. Panowała ogromna, nieprzenikniona ciemność i tylko przy ognisku widać było drżącą dziewczynę wpatrującą się w mrok. Jej wzrok błądził próbując wypatrzeć ukochanego. Ognisko zaczęło przygasać, więc Mea podeszła doń i włożyła ręce w popiół. Mimo gorąca nabrała pełne garście żaru i rzuciła mocno w górę na nieboskłon, by oświetlić swemu mężowi drogę do domu... Od tej pory gwiazdy prowadzą żeglarzy po morzach i oceanach, nawet gdy zmęczony księżyc nie wzejdzie w nocy.

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012