top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 582 gości oraz 1 użytkownik.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Bajka dla dzieci - Rządy Pani Jesieni

 

Jesień ubrana w sukienkę utkaną z kolorowych liści i czerwono brązowy fartuszek zapukała do bram pałacu, gdzie mieszkało Lato. Na głowie zamiast korony miała wianuszek z żółtych słoneczników, a na szyi szalik z czerwonych jabłuszek. Wyglądała prześlicznie. Na powitanie wyszedł jej tylko sam Wrzesień. Brat Październik i Listopad spali sobie smacznie w swoich komnatach. Wrzesień, kiedy tylko zobaczył przyszłą Królową, uśmiechnął się radośnie, bo widział, że nie przyszła do pałacu z pustymi rękami. Pod fartuszkiem coś chowała.

 

- Ciekawe co przyniosła ludziom i zwierzętom? - zastanowił się Wrzesień.

Nagle na progu pałacu pojawiło się Lato ubrane jak by się gdzieś wybierało. W ręku trzymało berło oraz przepiękny pachnący bukiet kwiatów. Ten bukiet kwiatów był na przywitanie swojej następczyni Pani Jesieni, która miała objąć od tej pory rządy w pałacu. Lato bardzo się śpieszyło, bo w ciągu trzech miesięcy musiało dotrzeć do dalekiej Australii. Droga była daleka i trudna więc szybko przekazało berło swojej następczyni i udało się w daleką drogę za morza i oceany.

Pani Jesień rumiana i radosna weszła do pałacu. Wrzesień dwoił się i troił, żeby pokazać swojej nowej Pani różne zakamarki i piwnice w pałacu. Chodziło o miejsca, które przygotował nie tylko na na wszystkie warzywa i owoce, ale i ziemniaki, zboża i różne suszone zioła.

- Dziękuję ci przyjacielu. Widzę, że nie marnowałeś czasu - powiedziała Królowa do Września. - A teraz poprowadź mnie do moich poddanych.

Wrześniowi nie trzeba było dwa razy powtarzać. Szybko ruszyli w drogę. Po drodze natknęli się na Babie Lato. Babie Lato, czekając na Królową Jesień, snuło się smutnie po polach i łąkach.

- O! Kogo ja widzę! Nareszcie! Nie mogłem się doczekać - zawołało radośnie zobaczywszy Jesień. - Królowa idzie pozwiedzać swoje włości.

Rzeczywiście, Jesień najpierw udała się na pola i łąki, żeby przypilnować pracę ludzi. Jedni krzątali się zbierając kartofle i buraki z pól, a drudzy zbierali resztki suszonej trawy na paszę dla zwierząt. Widząc, że praca przebiega bardzo sprawnie Jesień udała się do sadów i ogrodów. Tak jak na polu, tak i tutaj praca przebiegała bardzo sprawnie. Dorośli zbierali dojrzałe warzywa i owoce, a dzieci układały je do kosza. Potem dorośli nieśli te kosze do piwnic albo układali w takie kopce. Kładli na te kopce słomę, posypywali ziemię i mocno ubijali, żeby nie zmarzły przez zimę.

Ładowano też te owoce, warzywa i ziemniaki na duże dziwne pojazdy na kołach i wożono do chłodni w miastach, gdzie miały sobie bezpiecznie poleżeć nawet do wiosny.

- Oj ! Ale będą witaminki na zimę - ucieszył się Pan Wrzesień.

Nagle nie wiadomo skąd pojawił się Październik. Popatrzył na swojego brata Września i pędem pobiegł pomóc zwierzątkom zrobić zimowe zapasy. Zwłaszcza, że Królowa Jesień kazała mu potrząsać mocno drzewami, aby wszystko to, co rosło na nich, spadło na ziemię. Listopad bardzo lubił swoją pracę zwłaszcza, że pomagał mu w tym wietrzyk, który tak mocno szarpał koronami drzew, aż te wszystkie kasztany, orzechy i żołędzie znalazły się na ziemi. Zwierzątka miały ułatwioną pracę. Uwijały się jak w ukropie, żeby przenieść te wszystkie cenne podarki do swoich dziupli i norek. Bardzo się napracowały, ale się opłaciło. W czasie mroźnej zimy nie będą głodować.

Na polach rolnicy kończyli orki, siali zboża ozime, żeby te mogły jeszcze wykiełkować zanim Listopad pokryje je zimową kołderką śniegu. Królowa Jesień bardzo ceniła sobie staranną i porządnie wykonaną pracę, dlatego podarowała zwierzętom i ludziom jeszcze kilka słonecznych dni.

Nadchodził Listopad, a wiadomo, ten bywa bardzo kapryśny. Raz przynosi śniegi i mrozy, a raz słoneczne cieplejsze dni. Jest to bardzo niezdrowe. Tak to już bywa na tym świecie i Królowa Jesień wie o tym doskonale. Właśnie Pan Listopad zrobił jej przykrego psikusa. Po ciepłym i słonecznym dniu spadł na ziemię zimnym deszczem i śniegiem. Jesień troszkę przeziębiona spóźniła się do szkolnej komnaty, do której zaprosiły ją dzieci. Była to wystawa ludzików, zrobionych własnoręcznie przez grupę starszaków, z żołędzi i kasztanów zebranych w parku. Wystawa była naprawdę śliczna. Wszyscy byli zachwyceni zwłaszcza, że oprócz ludzików i zwierzątek, dzieci poukładały na półkach bukiety z pięknych kolorowych liści. Królowa Jesień, jako że była zakatarzona, usiadła sobie w kąciku z dala od zwiedzających. Wczorajszy spacer w zimnym deszczu bardzo jej zaszkodził. Dostała lekkiej gorączki, dlatego poprosiła o kubek gorącej herbaty z cytrynką, żeby się troszeczkę ogrzać. Potem powiedziała, żeby wszystkie dzieci słuchały dorosłych i ciepło się ubierały. Nie wychodziły na dwór bez ciepłych kurteczek, szalika i czapeczki. Jak będzie słota czy deszcze powinny założyć sobie kalosze i pelerynki przeciwdeszczowe. Inaczej się rozchorują, a wtedy pomogą tylko prezenty które przyniosła: lipa, miodek, maliny i jabłuszka no i cytrynki. Te ostatnie przyniosła specjalnie aż z ciepłych południowych krajów. A jak dzieci będą bardziej chore i będa miały katar i gorączkę to Pan Doktor zapisze jakieś skuteczniejsze lekarstwa i "na mur-beton" łóżeczko je nie minie. Powinny więc zastosować się do rad Jesieni.

Po wystawie Królowa Jesień udała się do swojej komnaty, żeby troszeczkę odpocząć i przygotować się na przywitanie swojej następczyni Pani Zimy.

 

R.SOBIK

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012