top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 398 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

21 marca, godz. 10.00 i 13.00 Teatr Żydowski zaprasza na spektakl pt. "Królewna Śnieżka" będący adaptacją jednej z najsłynniejszych bajek braci Grimm. Bohaterką jest piękna królewna, z powodu białej cery zwana Śnieżką. Przeżywa szereg niebezpiecznych przygód. Wraz z siedmioma krasnoludkami stawia czoła złej macosze, która nastaje na jej życie.

 

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Lena Szurmiej
Muzyka: Rajmund Filipiak
Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska
Kierownictwo muzyczne i aranżacja: Małgorzata Hauschild
Asystent reżysera: Małgorzata Szurmiej
Inspicjent: Waldemar Gawlik


Obsada: Joanna Rzączyńska, Rafał Rutowicz, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Monika Soszka, Marek Węglarski, Piotr Sierecki, Monika Chrząstowska, Joanna Przybyłowska, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Malgorzata Majewska, Małgorzata Trybalska, Grzegorz Kulikowski, Ryszard Kluge, Sylwia Najah, Karolina Borkowska, Rafał Dajbor, Marcin Błaszak

Orkiestra: Małgorzata Hauschild - fortepian, Rafał Filipiak - gitara elektryczna, Krzysztof Kukowski - gitara basowa, Paweł Sójka - akordeon, Paweł Gębicki - perkusja.

Bilety: 30 zł; grupowy 25 zł (koszt biletu opiekuna 10 dzieci - 1 zł)
 

PURIM – WARSZTATY DLA DZIECI

 5 marca, godz. 10.00 i 12.00

Bilety: Wstęp wolny za potwierdzeniem telefonicznym:  22 850 64 50. 

Teatr Żydowski zaprasza wszystkie dzieci na warsztaty teatralne zorganizowane z okazji święta Purim. W ramach spotkania będzie można poznać historię, tradycję, obrzędy oraz zwyczaje związane z jednym z najradośniejszych świąt żydowskich. Warsztaty poprowadzi Etel Szyc, o oprawę muzyczną zadba Teresa Wrońska.

 

Purim

Nazwa święta pochodzi od słowa "pur", znaczącego "los", ponieważ to właśnie za pomocą losów wróg narodu żydowskiego Haman wyznaczył dzień jego zagłady. Święto Purim przypada według kalendarza żydowskiego przypada na 14 dzień miesiąca Adar. Upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, jaka groziła im w Persji.

Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy - Estery, żony króla Ahaswerusa - udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono.

Radość purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Jest to święto radosne, podczas którego zakazane są post i żałoba. To dzień radości i zabawy, dzień wręczania podarków rodzinie i przyjaciołom, dzień troski o najbiedniejszych.

Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantonimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery. Święto Purim ma charakter karnawału. Urządza się przyjęcia i zabawy. Jest to okazja do przebierania się.

Zwyczajowo piecze się ciastka, zwane Hamanową kieszonką lub Hamanowym uchem. Hamanowe rożki nadziewane są rodzynkami, orzechami, makiem lub powidłami oraz nawet marcepanem.

Fanpage na Facebooku:
http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich

Teatr Żydowski
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

http://www.teatr-zydowski.art.pl/teatr/ 

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012