top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 562 gości oraz 3 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jez



TataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

ETNO-KONKRETNO.
Gorące wakacje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie!

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało ciekawą ofertę na wakacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Osoby dorosłe zapraszamy na wieczory, młodszych na poranki, najmłodszych wraz z rodzicami na wyjątkowe popołudnia. Propozycje znajdą uczestnicy indywidualni, jak i grupy zorganizowane.

 

ETNO-KONKRETNO - dla dorosłych, młodzieży i dzieci


Wprowadzona zostaje też nowa formuła – pakiet tygodniowy. To propozycja rozwijająca duży temat, pobudzając zmysł obserwacji i kreatywność.


Rezerwacje:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 12. 430.18.27
więcej na www.etnomuzeum.eu


ZAJĘCIA DLA DZIECI

1/ PAKIETY TYGODNIOWE. Nowość!
Uczestnicy indywidualni: 6-8 i 9-11 lat
Zajęcia pięciodniowe, cztery godziny dziennie. Wprowadzają w sekrety codzienności. Zróżnicowane formy działań oraz ich lokalizacji. Przerwy na ruch i posiłek. Maximum 10 osób.

2/ NOWY DZIEŃ, NOWY WĄTEK
·         uczestnicy indywidualni: 3-5 lat
·         uczestnicy indywidualni: 6-10 lat
·         grupy zorganizowane od: 7 lat
Zajęcia skupiają się na wybranym wątku (fragmencie wystawy, części zbiorów, źródłach etnograficznych). Zawsze wprawią w ruch myśl, wyobraźnię i ręce. Dwie godziny dziennie.

3/ MIESZEK. Nowość!
Uczestnicy indywidualni: 1.5 do 2.5 roku oraz od 2.5 do 3 lat
Mieszanka poznawczych wrażeń przyrządzona z najprostszych sposobów na odkrywanie faktury świata. Także wiele pomysłów dla rodziców na współdziałanie
z dziećmi.

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH
1/ WAKACYJNE WIECZORY
Oberkowe sesje. Warsztaty wikliniarskie. Odpoczywać nie przestając się sobie dziwić. Spotkania prowadzone także w języku angielskim.

2/ SOBOTY
Odkrywamy organiczną stronę naszego świata. Poznajemy dawne wzory na nieustający użytek.

***

PROWADZĄCY:

Agnieszka Nowakowska – absolwentka grafiki, ilustratorka książek dla dzieci. Od lat zajmuje się arteterapią i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i autorskie projekty artystyczne dla osób upośledzonych umysłowo. Interesuje się antropologią codzienności.

Anna Komorowska – architektka krajobrazu i pedagożka. Zajmuje się upowszechnianiem edukacji architektonicznej oraz projektowaniem przestrzeni dla dzieci. Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi edukacyjno-projektową „Pracownię k.”, w której m.in. realizuje projekt badawczy – "Sztuka ogrodu", poświęcony współczesnej architekturze krajobrazu, oraz "Naturalne place zabaw", poświęcony nowym rozwiązaniom w projektowaniu przestrzeni dziecięcych.

Barbara Mączyńska – absolwentka filologii romańskiej. Licencjonowany grafik warsztatowy. Fascynuje ją współczesny potencjał kultury tradycyjnej. Miłośniczka teatru. Z zapałem przekazuje swoje doświadczenia sceniczne młodym grupom teatralnym w DK Inspiro w Podłężu. Realizując projekty skierowane do dzieci, młodzieży oraz osób upośledzonych umysłowo rozwija potencjał edukacji poprzez sztukę

Cecylia Malik – malarka, performerka. Współtwórczyni Małego Klubu Bunkra Sztuki w Krakowie. Za realizację projektu "365 drzew" otrzymała tytuł „Kulturystka roku 2010”. Laureatka nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010, przyznawanej przez krakowski oddział „Gazety Wyborczej". Wspólnie z Justyną Koeke prowadziła akcję artystyczno-społeczną "Modraszek Kolektyw", dążącą do ochrony zielonego terenu Zakrzówka w Krakowie. Obecnie pracuje nad najnowszym projektem "6 Rzek".

Gabriela Magdalena Wiśniewska – absolwentka pedagogiki i kulturoznawstwa
o specjalności folklorystyka i etnologia. Animatorka kultury oraz instruktorka rękodzieła artystycznego. Specjalizuje się w edukacji ekologicznej i edukacji poprzez zabawę. Prowadzi warsztaty i kursy dla zróżnicowanych grup odbiorców.

Izabela Okręglicka – ukończyła etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z zakresu public relations w Wyższej Szkole Europejskiej
im. J. Tischnera w Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Zespole ds. Edukacji Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, przygotowując i prowadząc zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Ma dwóch synów.

Krystian Pisowicz – psycholog, instruktor rękodzieła artystycznego, animator kultury, fotograf, autor filmów dokumentalnych, muzykant pasjonujący się polską muzyką tradycyjną. Interesują go także dawne tradycje ujmowane ze współczesnej perspektywy. Zajmuje się psychologią twórczości. Współpracuje m.in. z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Krzysztof Kacprzak – student fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pedagog, muzykant zamiłowany w muzyce ludowej. Zgłębia ją, ucząc się gry na skrzypcach od wiejskich mistrzów. Redaktor audycji muzycznych w Radiu Pryzmat. Współpracuje
z krakowskimi gimnazjami i liceami w dziedzinie reżyserii radiowej. Prowadzi warsztaty z muzyki oraz polskich tańców tradycyjnych.

Paulina Małek – absolwentka pedagogiki, grafiki i malarstwa. Modelatorka. Interesuje się antropologią tańca współczesnego oraz kulturą ludową. Absolwentka „Szkoły dla rodziców i wychowawców” oraz licznych warsztatów szkoleniowych,
w tym „Technik integracyjnych w pracy z grupą” (Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków w Krakowie) i warsztatów artystyczno-edukacyjnych (Laboratorium Edukacji Twórczej – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie).

PLAN SZCZEGÓŁOWY ZAJĘĆ WAKACYJNYCH:

ZAJĘCIA DLA DZIECI

PAKIETY TYGODNIOWE (uczestnicy indywidualni: 6-8 i 9-11 lat)
Zajęcia pięciodniowe, cztery godziny dziennie. Wprowadzają w sekrety codzienności. Zróżnicowane formy działań oraz ich lokalizacji. Przerwy na ruch i posiłek. Maximum 10 osób.

2–6 lipca / poniedziałek – piątek
Tam i z powrotem. Ekspedycja dookoła placu Wolnica
Prowadzi: Cecylia Malik
Cztery strony świata, cztery strony placu – oto obszar etnograficznej ekspedycji badawczej. Potrzebny będzie zmysł obserwacji, otwarta głowa, uważność na szczegół pozornie banalny, ale który wiele znaczy. Uczestnicy warsztatów, zaopatrzeni w szkicowniki, aparaty fotograficzne i dyktafon, będą mieli za zadanie przyjrzeć się otoczeniu Wolnicy z różnych perspektyw. Zbadają choćby, jak pachną okoliczne rabatki i co słychać u Pana Lutnika. Będą zmieniać punkty widzenia wchodząc na okoliczne wieże lub też przyglądając się z bliska płytom chodnikowym.

Uczestnicy odkryją sekrety codzienności. Zebrane w trakcie wyprawy obserwacje stworzą unikalną kolekcję oraz staną się tworzywem dla wystawy o współczesnym Placu Wolnica.

Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej 6-8 lat. Baza: ul. Krakowska 46. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł

(1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

 

9–13 lipca / poniedziałek – piątek
Projektowania najbliższego świata
Prowadzi: Anna Komorowska

Wszystko wokół nas urządzone jest według jakiegoś pomysłu: szkoła, zabawki, książki, a nawet sygnalizacja świetlna. Na warsztatach rozglądniemy się uważnie wokół siebie, prześledzimy drogę od „budynku” do „domu”, od „przestrzeni” do „miejsca”, nauczymy się patrzeć na nie w nowy sposób. Każdy dzień to okazja do zmierzenia się z inną dziedziną znaków. Wspólnie także zbudujemy ogrodową kryjówkę, zaprojektujemy nową wersję znanych sprzętów domowych, zastanowimy się, jak zrealizować marzenie o ogrodzie w mieście, wymyślimy dekoracje do własnego pokoju. Na koniec zbierzemy wszystkie nasze przemyślenia i przedstawimy na własnoręcznie zrobionym plakacie.
Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej 6-8 lat. Baza: ul. Krakowska 46. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł
(1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

16–20 lipca / poniedziałek – piątek
Śpiewy i dźwięki
Prowadzą: Krystian Pisowicz i Krzysztof Kacprzak

Muzyka jest wszędzie. Czy Ty także ją słyszysz? Ważna jest w tym otwarta głowa,
a nie uzdolnienia muzyczne. Celem warsztatów jest uwrażliwienie na sferę dźwięków wokół nas, rozwój umiejętności słuchania się nawzajem, emisji głosu oraz wprowadzenie do polskiej muzyki tradycyjnej. Poprzez eksperymenty
z przedmiotami i własnym głosem, uczestnicy nauczą się muzykować, improwizować, tworzyć nowe dźwięki i nazywać je w niespotykany dotąd sposób. Ostatniego dnia otwarty koncert!

Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej 9-11 lat. Baza: plac Wolnica 1. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł
(1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

23–27 lipca / poniedziałek – piątek
Rodzime opowieści
Prowadzą: Krystian Pisowicz i Krzysztof Kacprzak

Czy chcesz dowiedzieć się, jakich bajek słuchały dzieci, które nie wiedziały, kim jest Kopciuszek? Odkryjemy mało znane ludowe opowieści zapisane przez etnografów. Wspólnie wybierzemy jeden tekst i przygotujemy jego inscenizację. Pomogą nam w tym zadania rozwijające wyobraźnię oraz ćwiczenia ruchowe i aktorskie. Zamienimy się też w scenografów i obmyślimy własne stroje. Premiera nastąpi ostatniego dnia, a do przedstawienia zagra kapela.

Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej 6-8 lat. Baza: plac Wolnica 1. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł
(1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

30 lipca – 3 sierpnia / poniedziałek – piątek
Zostań swoim wydawcą!
Poprowadzą: Krystian Pisowicz
Chcesz napisać swoją książkę, zrobić do niej ilustracje i wydać ją? Zacznij od podań spisanych przez polskich etnografów w XIX w., poznaj reguły opowiadania ciekawych historii, wymyśl własną i zaprezentuj ją w formie własnej książki. Każdy uczestnik wyjdzie z prototypem własnego wydania.

Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej 9-11 lat. Baza: ul. Krakowska 46. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł
(1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

 

6–10 sierpnia / poniedziałek – piątek
Zagraj baśń
Prowadzi: Paulina Małek

Jakie moce kryją ludowe baśnie, opowiadane wieczorem historie? Rozpoznaj ich sedno i zagraj tak, jakby działy się dziś. Celem zajęć jest praca nad nieznanymi źródłami etnograficznymi, jak również kreatywna współpraca w grupie. Poprzez ćwiczenia ruchowe, gimnastykę relaksacyjną, pracę nad tekstem uczestnicy wejdą w proces twórczy, poprzez który nieznane przekazy stają się współczesne i bliskie. Finałem będzie przedstawienie zagrane na podwórku przy ulicy Krakowskiej 46.

Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej 8-12 lat. Obowiązuje wygodny strój. Baza: ul. Krakowska 46. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł (1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet. E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

 

20–24 sierpnia / poniedziałek – piątek
Tam i z powrotem. Ekspedycja dookoła placu Wolnica
Prowadzi: Cecylia Malik

Cztery strony świata, cztery strony placu – oto obszar etnograficznej ekspedycji badawczej. Potrzebny będzie zmysł obserwacji, otwarta głowa, uważność na szczegół pozornie banalny, ale który wiele znaczy. Uczestnicy warsztatów, zaopatrzeni w szkicowniki, aparaty fotograficzne i dyktafon, będą mieli za zadanie przyjrzeć się otoczeniu Wolnicy z różnych perspektyw. Zbadają choćby, jak pachną okoliczne rabatki i co słychać u Pana Lutnika. Będą zmieniać punkty widzenia wchodząc na okoliczne wieże lub też przyglądając się z bliska płytom chodnikowym.
Uczestnicy odkryją sekrety codzienności. Zebrane w trakcie wyprawy obserwacje stworzą unikalną kolekcję oraz staną się tworzywem dla wystawy o współczesnym Placu Wolnica.

Warsztaty dostosowane są do potrzeb i umiejętności grupy wiekowej od 9 do 11 lat. Baza: ul. Krakowska 46. Godziny zajęć: 10.00-14.00. (Przerwy na ruch
i posiłek. Uczestnicy przynoszą drugie śniadanie). Grupa maximum 10 osób. Koszt: 125 zł (1 osoba). Obowiązuje rezerwacja na cały pakiet.

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

 

***

NOWY DZIEŃ, NOWY WĄTEK (uczestnicy indywidualni, 3-5 lat)
Zajęcia skupiają się na wybranym wątku (fragmencie wystawy, części zbiorów, źródłach etnograficznych). Zawsze wprawią w ruch myśl, wyobraźnię i ręce. Dwie godziny dziennie.

Miejsce: wszystkie zajęcia odbywają się w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej 46

Godziny: 10.00-12.00

Obowiązuje rezerwacja: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 12. 430.18.27

Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie udział bezpłatny. Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc.

2 lipca / poniedziałek
Tajemnice kufra
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Otwórzmy kluczem wyobraźni starą skrzynię i sprawdźmy, co kryje w środku. Tropiąc fantastyczne postacie z polskich baśni i podań, spróbujemy je ożywić
i zaprosimy do wspólnej zabawy.

3 lipca / wtorek
Puk-a-cyk
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Co mieszka na twojej półce? Inspirowani pomysłowością i bogactwem ludowych zabawek, wymyślimy włąsne sposoby na konstruowanie zabawkowych mechanizmów.

16 lipca / poniedziałek
Kozak, pantofelek czy siedmiomilowy but?
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Śledząc magiczne historie butów w rożnych baśniach, wymyślimy nasze własne buty, które zaniosą nas w niezwykłe strony.

17 lipca / wtorek
Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte - zrób to sam!
Zaimprowizujemy wspólny koncert najdziwniejszych dźwięków świata.
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

23 lipca / poniedziałek
Pędzące taczki - weź udział w wyścigu na najciekawszego pasażera
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

24 lipca / wtorek
Stempelek, metka – w pracowni szwaczki
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

***

NOWY DZIEŃ, NOWY WĄTEK (uczestnicy indywidualni, 6-10 lat)
Zajęcia skupiają się na wybranym wątku (fragmencie wystawy, części zbiorów, źródłach etnograficznych). Zawsze wprawią w ruch myśl, wyobraźnię i ręce. Dwie godziny dziennie.

Obowiązuje rezerwacja: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 12. 430.18.27

2 lipca / poniedziałek
Modna Pani, Modny Pan
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jak zmieniały się dodatki i biżuteria na przestrzeni lat? Podpowiedzi znajdziemy na wystawie stałej. Wykonamy biżuterię inspirowaną sztuką ludową.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

3 lipca / wtorek
Po nitce do kłębka
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jak powstają tkaniny? Z czego robi się nici? Co zrobić aby nie zgubić wątku? Wgląd w muzealną kolekcje wzorów i haftów pomoże nam we wykonaniu zakładki do książki.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

4 lipca / środa
Jak powstawały naczynia?
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Kubek czy szklanka, misa czy talerz, dzban czy wazon, to dla nas przedmioty oczywiste. Do czego służyły? Jak możemy wykorzystać je dziś? Spróbujemy wykonać element zastawy stołowej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

5 lipca / czwartek
Trójwymiarowe formy?
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jakie funkcje pełniła rzeźba w kulturach tradycyjnych? Jakie dziś przybiera formy? Wnikając w najmniejsze zakamarki wystawy, poszukamy inspiracji do wykonania własnych dzieł.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

6 lipca / piątek
Tajemnice przedmiotów
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Przypatrzymy się bacznie przedmiotom, które nas otaczają na co dzień. Na co można zamienić plastikową reklamówkę? Każdy wykona eko-torbę z własnoręcznie zaprojektowanym wzorem.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

9 lipca / poniedziałek
Miejsca, które znaczą
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Gdzie czujemy się dobrze, a gdzie źle? Co mówi nasz pokój o nas samych? Poznając opowieści zamknięte w przestrzeniach wystawy stałej i odkrywając własne upodobania, stworzymy pokoje naszych marzeń wraz z autoportretami.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

10 lipca / wtorek
Chwila dla czasu
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Zastanowimy się, jak powstawały miary czasu, dla kogo czas był ważny, jak mierzy się go dziś. Co by było, gdyby nagle czas zniknął? Wykonamy machiny odmierzające czas przy wykorzystaniu form, kształtów, kolorów.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

11 lipca / środa
Podróże małe i duże
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Czy ludzie podróżowali od zawsze? Kto się przemieszczał, w jaki sposób i dlaczego?
I czy możliwa jest podróż bez wychodzenia z domu? Poznamy tajemnice koła i to, jak bardzo zmieniło ono życie ludzi.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

12 lipca / czwartek
Etnograficzny atlas zwierząt
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Głodny jak wilk, chytry jak lis, dumny jak paw, uparty jak osioł - skąd się wzięły te
i inne zestawienia? Odpowiedzi poszukamy w legendach, przypowieściach, pieśniach. Wykonamy etnograficzny atlas zwierząt.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

13 lipca / piątek
Moja kolekcja, moje muzeum
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Marzy ci się własna kolekcja? Skonfrontuj ten pomysł z muzealnymi zbiorami oraz wystawą. Jak chciałbyś pokazać swoje ulubione przedmioty?
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

16 lipca / poniedziałek
Opisywanie przestrzeni
Prowadzi: Anna Komorowska

W jaki sposób przedstawić budynek, ulicę, miasto? Czy mapa może być dziełem sztuki? Co mapy mówią o nas? Wejdziemy wyżej, zobaczymy więcej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

17 lipca / wtorek
Zielony street art
Prowadzi: Anna Komorowska

Czy sadzenie stokrotek może być niebezpieczne? Po co drzewom swetry i brożki?
O artystach, którzy oswajają przestrzeń miasta, albo o ogrodowych marzeniach
w mieście.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą
za bilet wstępu.

18 lipca / środa
Od pisanki do logotypu
Prowadzi: Anna Komorowska

O znaczeniu symboli, działaniu kolorów i bogactwie wzorów. Podczas warsztatów zaprojektujemy własne logo, które następnie umieścimy na papierowych torbach.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

19 lipca / czwartek
Od przestrzeni do miejsca
Prowadzi: Anna Komorowska

W jaki sposób oswajamy przestrzeń? Jak dobrać miejsce, w którym poczujemy się dobrze? Wędrówki po muzeum z magicznym dywanem.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

20 lipca / piątek
Dom dla...
Prowadzi: Anna Komorowska

W jakim stopniu o wyglądzie domu decyduje położenie geograficzne, lokalne zwyczaje, cywilizacja? Projektowanie domu dla wybranej postaci odnalezionej na wystawie.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

23 lipca / poniedziałek
Ile zapachów zna twój nos?
Prowadzi: Paulina Małek

Czy potrafisz z zamkniętymi oczami powiedzieć, gdzie jesteś? Wybierz się z nami do krainy zapachów i faktur dziewiętnastowiecznego domostwa. Wyostrz swoje zmysły!
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.
 
24 lipca / wtorek
Gdzie mieszkają marzenia?
Prowadzi: Paulina Małek

Stwórz dla nich dom! Na warsztatach będziesz mógł wykonać własną rzeźbę
ze skrytką na marzenia, inspirowaną ulami figuralnymi. Zajrzymy także do świata drewnianych żołnierzy, szlachciców czy postaci z legend.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

25 lipca / środa
Wzory na dom
Prowadzi: Paulina Małek

Zajrzyj do spowitej półmrokiem izby z Podhala, poczuj klimat izby krakowskiej. Co najbardziej cię inspiruje? Stworzymy makiety domków, inspirowanych obserwacjami z wystawy.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

26 lipca / czwartek
Wyślij wiadomość
Prowadzi: Paulina Małek

Jak wyrazić życzenia? Zrób osobistą kartkę z myślą o kimś bliskim. Na zajęciach poznasz ciekawe techniki zdobienia, dzięki którym ozdobisz list, kartkę pocztową, zakładkę.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

27 lipca / piątek
Co jest na rzeczy?
Prowadzi: Paulina Małek

Jak zmieniały się przedmioty codziennego użytku? Co łączy, a co różni gliniany dzbanek oraz butelkę Coca-Coli? Jakie inne zestawienia można w ten sposób tworzyć? Mapy skojarzeń pozwolą nam rozpisać świat, w którym żyjemy.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

30 lipca / poniedziałek
Między szklarzem a malarzem
Prowadzi: Barbara Mączyńska

Efekt zajęć zapewne cię zaskoczy. Zaczniesz od narysowania konturu, potem przyjdzie pora na szczegół, a na końcu twój obraz... zniknie pod tłem. Czy będziesz mógł go zobaczyć? Tak! Wyjdziesz z własnym obrazem namalowanym na szkle!
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

31 lipca / wtorek
Pająki
Prowadzi: Barbara Mączyńska

Żyrandol, święty środek, czy obiekt fraktalopodobny? Przyjrzymy się misternej konstrukcji słomianych pająków, zgłębiając jednocześnie znaczenie słomy i zboża w ludowej codzienności. Zastanowimy się także, jak mógłby wyglądać miejski pająk XXI wieku. Skonstruujemy własne podsufitowe obiekty.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

1 sierpnia / środa
Zielarskie sekrety
Prowadzi: Barbara Mączyńska

Zanurzmy się w zaskakujący świat ziół i kwiatów. Co zielarz musi wiedzieć
o księżycu? Czy naprawdę istnieje kwiat o nazwie „firletka poszarpana”? Dowiemy się, które zioła znane nam z łąk i ogrodów chronią przed czarami, a które mają moc leczniczą. Będzie to zielnik pełen nowo odkrytych roślin.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

2 sierpnia / czwartek
Księga stołu
Prowadzi: Barbara Mączyńska

Każdy stary stół, to księga – wystarczy pochylić się nad nim z uwagą i dobrze przyjrzeć. A potem zapisać mapę sęków, spękań i znaków.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

3 sierpnia / piątek
Stare bardzo nowe
Prowadzi: Barbara Mączyńska

Wzory zakopiańskie są żywą inspiracją dla współczesnych projektów. Przyjrzymy się możliwościom, jakie daje twórcze czerpanie z tradycji. Przy pomocy techniki szablonu spróbujemy sił w projektowaniu nowych zdobień.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

6 sierpnia / poniedziałek
Podróże małe i duże
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Czy ludzie podróżowali od zawsze? Kto się przemieszczał, w jaki sposób i dlaczego?
I czy możliwa jest podróż bez wychodzenia z domu? Poznamy tajemnice koła i to, jak bardzo zmieniło ono życie ludzi.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

7 sierpnia / wtorek
Miejsca, które znaczą
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Gdzie czujemy się dobrze, a gdzie źle? Co mówi nasz pokój o nas samych? Poznając opowieści zamknięte w przestrzeniach wystawy stałej i odkrywając własne upodobania, stworzymy pokoje naszych marzeń wraz z autoportretami.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

8 sierpnia / środa
Etnograficzny atlas zwierząt
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Głodny jak wilk, chytry jak lis, dumny jak paw, uparty jak osioł - skąd się wzięły te
i inne zestawienia? Odpowiedzi poszukamy w legendach, przypowieściach, pieśniach. Wykonamy etnograficzny atlas zwierząt.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą
za bilet wstępu.

9 sierpnia / czwartek
Jak powstawały naczynia?
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Kubek czy szklanka, misa czy talerz, dzban czy wazon, to dla nas przedmioty oczywiste. Do czego służyły? Jak możemy wykorzystać je dziś? Spróbujemy wykonać element zastawy stołowej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

10 sierpnia / piątek
Chwila dla czasu
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Zastanowimy się, jak powstawały miary czasu, dla kogo czas był ważny, jak mierzy się go dziś. Co by było, gdyby nagle czas zniknął? Wykonamy machiny odmierzające czas przy wykorzystaniu form, kształtów, kolorów.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

13 sierpnia / poniedziałek
Dźwięki
Prowadzą: Krystian Pisowicz i Krzysztof Kacprzak

Warsztaty uwrażliwiające na sferę dźwięków wokół nas. Rozwijają umiejętności słuchania się nawzajem. Poprzez eksperymenty z przedmiotami i własnym głosem, uczestnicy nauczą się improwizować i wspólnie tworzyć muzykę.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

14 sierpnia / wtorek
Tańce
Prowadzą: Krystian Pisowicz i Krzysztof Kacprzak

Uczestnicy poznają tradycyjne zabawy taneczne, oparte na archaicznych tańcach korowodowych i tańcach w kręgu. Zabawie będzie towarzyszyć kapela w składzie skrzypce i polski bęben obręczowy.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

16 sierpnia / czwartek
Dźwięki
Prowadzą: Krystian Pisowicz i Krzysztof Kacprzak

Warsztaty uwrażliwiające na sferę dźwięków wokół nas. Rozwijają umiejętności słuchania się nawzajem. Poprzez eksperymenty z przedmiotami i własnym głosem, uczestnicy nauczą się improwizować i wspólnie tworzyć muzykę.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

17 sierpnia / piątek
Tańce
Prowadzą: Krystian Pisowicz i Krzysztof Kacprzak

Uczestnicy poznają tradycyjne zabawy taneczne, oparte na archaicznych tańcach korowodowych i tańcach w kręgu. Zabawie będzie towarzyszyć kapela w składzie skrzypce i polski bęben obręczowy.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Dzieci uczestniczą
w zajęciach samodzielnie. Jeśli opiekunowie chcieliby im towarzyszyć, nie płacą za bilet wstępu.

***

NOWY DZIEŃ, NOWY WĄTEK (grupy zorganizowane, od 7 lat)
Zajęcia skupiają się na wybranym wątku (fragmencie wystawy, części zbiorów, źródłach etnograficznych). Zawsze wprawią w ruch myśl, wyobraźnię i ręce. Dwie godziny dziennie.
Obowiązuje rezerwacja: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 12. 430.18.27

2 lipca / poniedziałek
Między szklarzem a malarzem
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Efekt zajęć zapewne cię zaskoczy. Zaczniesz od narysowania konturu, potem przyjdzie pora na szczegół, a na końcu twój obraz... zniknie pod tłem. Czy będziesz mógł go zobaczyć? Tak! Wyjdziesz z własnym obrazem namalowanym na szkle!
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

3 lipca / wtorek
Co tu straszy?
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Gniotek, południca... Stworzenia nie z tej ziemi, mieszkające w ludowych wyobrażeniach, a może i w Muzeum? Pouczająca wędrówka po wystawie.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

4 lipca / środa
Przestrój się!
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Znaki szczególne stroju krakowskiego i górali z Podhala. Odkryj różnice, obmyśl nowe wzory dla swojego stroju.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

5 lipca / czwartek
W szkole pradziadka
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Czym pisał w szkole pradziadek, jak się bawiły dzieci na przerwach? Wakacyjna pauza w starej izbie szkolnej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

6 lipca / piątek
Żywioły
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Jak ludzie oswajali moce przyrody? Jak czynią to dziś? Kolekcja etnograficzna
w fascynujący sposób opowiada o życiu człowieka w obliczu żywiołów. Być może odkryjesz także któryś z żywiołów w sobie?
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

9 lipca / poniedziałek
Między szklarzem a malarzem
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Efekt zajęć zapewne cię zaskoczy. Zaczniesz od narysowania konturu, potem przyjdzie pora na szczegół, a na końcu twój obraz... zniknie pod tłem. Czy będziesz mógł go zobaczyć? Tak! Wyjdziesz z własnym obrazem namalowanym na szkle!
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

10 lipca / wtorek
Co tu straszy?
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Gniotek, południca... Stworzenia nie z tej ziemi, mieszkające w ludowych wyobrażeniach, a może i w Muzeum? Pouczająca wędrówka po wystawie.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

11 lipca / środa
Przestrój się!
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Znaki szczególne stroju krakowskiego i górali z Podhala. Odkryj różnice, obmyśl nowe wzory dla swojego stroju.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

12 lipca / czwartek
W szkole pradziadka
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Czym pisał w szkole pradziadek, jak się bawiły dzieci na przerwach? Wakacyjna pauza w starej izbie szkolnej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

13 lipca / piątek
Żywioły
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Jak ludzie oswajali moce przyrody? Jak czynią to dziś? Kolekcja etnograficzna
w fascynujący sposób opowiada o życiu człowieka w obliczu żywiołów. Być może odkryjesz także któryś z żywiołów w sobie?
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.
 
16 lipca / poniedziałek
Modna Pani, Modny Pan
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jak zmieniały się dodatki i biżuteria na przestrzeni lat? Podpowiedzi znajdziemy
na wystawie stałej. Wykonamy biżuterię inspirowaną sztuką ludową.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

17 lipca / wtorek
Po nitce do kłębka
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jak powstają tkaniny? Z czego robi się nici? Co zrobić aby nie zgubić wątku? Wgląd w muzealną kolekcje wzorów i haftów pomoże nam we wykonaniu zakładki
do książki.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

18 lipca / środa
Jak powstawały naczynia?
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Kubek czy szklanka, misa czy talerz, dzban czy wazon, to dla nas przedmioty oczywiste. Do czego służyły? Jak możemy wykorzystać je dziś? Spróbujemy wykonać element zastawy stołowej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

19 lipca / czwartek
Trójwymiarowe formy?
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jakie funkcje pełniła rzeźba w kulturach tradycyjnych? Jakie dziś przybiera formy? Wnikając w najmniejsze zakamarki wystawy, poszukamy inspiracji do wykonania własnych dzieł.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

20 lipca / piątek
Tajemnice przedmiotów
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Przypatrzymy się bacznie przedmiotom, które nas otaczają na co dzień. Na co można zamienić plastikową reklamówkę? Każdy wykona eko-torbę z własnoręcznie zaprojektowanym wzorem.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

23 lipca / poniedziałek
Miejsca, które znaczą
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Gdzie czujemy się dobrze, a gdzie źle? Co mówi nasz pokój o nas samych? Poznając opowieści zamknięte w przestrzeniach wystawy stałej i odkrywając własne upodobania, stworzymy pokoje naszych marzeń wraz z autoportretami.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

24 lipca / wtorek
Chwila dla czasu
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Zastanowimy się, jak powstawały miary czasu, dla kogo czas był ważny, jak mierzy się go dziś. Co by było, gdyby nagle czas zniknął? Wykonamy machiny odmierzające czas przy wykorzystaniu form, kształtów, kolorów.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

25 lipca / środa
Podróże małe i duże
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Czy ludzie podróżowali od zawsze? Kto się przemieszczał, w jaki sposób i dlaczego?
I czy możliwa jest podróż bez wychodzenia z domu? Poznamy tajemnice koła i to, jak bardzo zmieniło ono życie ludzi.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

26 lipca / czwartek
Etnograficzny atlas zwierząt
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Głodny jak wilk, chytry jak lis, dumny jak paw, uparty jak osioł - skąd się wzięły te
i inne zestawienia? Odpowiedzi poszukamy w legendach, przypowieściach, pieśniach. Wykonamy etnograficzny atlas zwierząt.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

30 lipca / poniedziałek
Miejsca, które znaczą
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Gdzie czujemy się dobrze, a gdzie źle? Co mówi nasz pokój o nas samych? Poznając opowieści zamknięte w przestrzeniach wystawy stałej i odkrywając własne upodobania, stworzymy pokoje naszych marzeń wraz z autoportretami.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

31 lipca / wtorek
Podróże małe i duże
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Czy ludzie podróżowali od zawsze? Kto się przemieszczał, w jaki sposób i dlaczego?
I czy możliwa jest podróż bez wychodzenia z domu? Poznamy tajemnice koła i to, jak bardzo zmieniło ono życie ludzi.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

1 sierpnia / środa
Przestrój się!
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Znaki szczególne stroju krakowskiego i górali z Podhala. Odkryj różnice, obmyśl nowe wzory dla swojego stroju.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

2 sierpnia / czwartek
W szkole pradziadka
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Czym pisał w szkole pradziadek, jak się bawiły dzieci na przerwach? Wakacyjna pauza w starej izbie szkolnej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

3 sierpnia / piątek
Żywioły
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Jak ludzie oswajali moce przyrody? Jak czynią to dziś? Kolekcja etnograficzna
w fascynujący sposób opowiada o życiu człowieka w obliczu żywiołów. Być może odkryjesz także któryś z żywiołów w sobie?
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

6 sierpnia / poniedziałek
Między szklarzem a malarzem
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Efekt zajęć zapewne cię zaskoczy. Zaczniesz od narysowania konturu, potem przyjdzie pora na szczegół, a na końcu twój obraz... zniknie pod tłem. Czy będziesz mógł go zobaczyć? Tak! Wyjdziesz z własnym obrazem namalowanym na szkle!
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

7 sierpnia / wtorek
Co tu straszy?
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Gniotek, południca... Stworzenia nie z tej ziemi, mieszkające w ludowych wyobrażeniach, a może i w Muzeum? Pouczająca wędrówka po wystawie.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

8 sierpnia / środa
Przestrój się!
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Znaki szczególne stroju krakowskiego i górali z Podhala. Odkryj różnice, obmyśl nowe wzory dla swojego stroju.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.
 
9 sierpnia / czwartek
W szkole pradziadka
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Czym pisał w szkole pradziadek, jak się bawiły dzieci na przerwach? Wakacyjna pauza w starej izbie szkolnej.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.
 
10 sierpnia / piątek
Żywioły
Prowadzi: Izabela Okręglicka

Jak ludzie oswajali moce przyrody? Jak czynią to dziś? Kolekcja etnograficzna
w fascynujący sposób opowiada o życiu człowieka w obliczu żywiołów. Być może odkryjesz także któryś z żywiołów w sobie?
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Wiek: od 7 lat. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

13 sierpnia / poniedziałek
Etnograficzny atlas zwierząt
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Głodny jak wilk, chytry jak lis, dumny jak paw, uparty jak osioł - skąd się wzięły te
i inne zestawienia? Odpowiedzi poszukamy w legendach, przypowieściach, pieśniach. Wykonamy etnograficzny atlas zwierząt.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

14 sierpnia / wtorek
Tajemnice przedmiotów
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Przypatrzymy się bacznie przedmiotom, które nas otaczają na co dzień. Na co można zamienić plastikową reklamówkę? Każdy wykona eko-torbę z własnoręcznie zaprojektowanym wzorem.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

16 sierpnia / czwartek
Modna Pani, Modny Pan
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Jak zmieniały się dodatki i biżuteria na przestrzeni lat? Podpowiedzi znajdziemy na wystawie stałej. Wykonamy biżuterię inspirowaną sztuką ludową.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

17 sierpnia / piątek
Po nitce do kłębka
Prowadzi: Gabriela Wiśniewska

Czy obrazy tworzy się tylko z użyciem pędzla? Uczestnicy dowiedzą się o różnych rodzajach tkanin. Własnoręcznie utkają zakładki do książek.
Baza: ratusz, plac Wolnica 1. Godziny: 10.00-12.00. Obowiązuje rezerwacja. Koszt: 9 zł (1 osoba). Bez rezerwacji wstęp w miarę wolnych miejsc. Opiekunowie grup nie płacą za bilet wstępu.

***

MIESZEK (uczestnicy indywidualni od 1.5 do 2.5 roku oraz od 2.5 do 3 lat)
Propozycja wspólnych, twórczych zabaw dla ciekawych świata maluszków i ich rodziców, animowanych przez pedagoga. Zabawy mają na celu wspieranie wieloaspektowego rozwoju małego człowieka, pobudzaniu jego zmysłów
i integrowania płynących z nich doznań. Stwarzają możliwości żywego kontaktu z bogactwem świata kolorów, form, materii i dźwięków. Sprzyjają budowaniu pozytywnych doświadczeń w relacji z drugim człowiekiem (rodzicem, rówieśnikiem).

Zajęcia prowadzone są w oparciu o koncepcję ośmiu inteligencji Howarda Gardnera, metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborn, Zabawy Fundamentalne i wiele innych, mniej lub bardziej znanych, zabaw pozwalających rozwinąć potencjał poznawczy małego dziecka.

Dlaczego podobne zajęcia proponujemy w Muzeum Etnograficznym? Dlatego, że jest to miejsce spotkań, komunikacji, wspólnego odkrywania, eksperymentowania
i doświadczania świata, także na najbardziej podstawowym, organicznym poziomie. A do takich materii odwoływać się będą te zajęcia. (Wakacyjny miesiąc, to tylko początek. Planujemy kontynuację w roku szkolnym).

W ramach każdego spotkania dzieci biorą udział w zabawach manualnych
i ruchowych, podczas których wspólnie lepimy, kleimy, huśtamy się, turlamy, malujemy, wąchamy, dotykamy, uczymy się gestów, tańczymy, brudzimy... Prosimy więc rodziców o przyniesienie ubranek na zmianę.

Zajęcia opracowane są w blokach tematycznych, pozwalających doświadczyć konkretnych zjawisk.
Przybliżony podział na grupy wiekowe: od 1.5 do 2.5 roku oraz od 2.5 do 3 lat.
Obowiązuje rezerwacja: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 12. 430.18.27

2 lipca / poniedziałek
Zaczarowane butelki- zadziwiające możliwości płynów
Grupa wiekowa: 1.5-2.5 roku
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

3 lipca / wtorek
Zaczarowane butelki- zadziwiające możliwości płynów
Grupa wiekowa: 2.5-3 lata
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

9 lipca / poniedziałek
Przesiać, przecedzić , przelać – wariacje na temat materii
Grupa wiekowa: 1.5-2.5 roku
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

10 lipca / wtorek
Historia zaprzyjaźnionego drzewa
Grupa wiekowa: 2.5-3 lata
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł (1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

16 lipca / poniedziałek
Ziarno, źdźbło, snopka, legowisko, czyli sianokosy od A do Z. A może też opowieść
o jednym chlebie?
Grupa wiekowa: 1.5-2.5 roku
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

17 lipca / wtorek
Ziarno, źdźbło, snopka, legowisko, czyli sianokosy od A do Z. A może też opowieść
o jednym chlebie?
Grupa wiekowa: 2.5- 3 lata
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

23 lipca / poniedziałek
Tuturutu - dźwięki, brzmienia i mruczenia
Grupa wiekowa: 1.5-2.5 roku
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

24 lipca / wtorek
W kotle kolorów i humorów, peryferia smaków
Grupa wiekowa: 2.5-3 lata
Prowadzi: Agnieszka Nowakowska

Miejsce: ul. Krakowska 46. Godziny: 16.30-17.30. Obowiązuje rezerwacja na poszczególne zajęcia. Grupy do 8-10 maluchów (plus rodzice). Koszt: 20 zł
(1 osoba). Rodzice udział bezpłatny.

***

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH

WAKACYJNE WIECZORY

Oberkowe sesje

16–20 lipca / poniedziałek – piątek

13–14 i 16–17 sierpnia / poniedziałek – piątek (brak zajęć w środę 15 sierpnia; święto)

Zapraszamy na sesję oberkowe, w trakcie których będziecie mogli od podstaw nauczyć się najbardziej zakręconego tańca Europy! Oberats, mazurek, okrąglak, owijok, wyrywany, czyli po prostu oberek, był tańczony jak Polska długa i szeroka. Przez lata nieobecny na parkietach, teraz powraca ze zdwojoną energią, porywając swoim transowym charakterem.

W trakcie spotkań skupimy się na tradycyjnej formie oberka, trójmiarowym metrum mazurkowym, interakcji tancerzy z muzyką i między sobą. Pomogą w tym ćwiczenia rytmiczne, praktykowanie obrotów solo i w parach w kierunkach ze słońcem i pod słońce, podążanie para za parą i współdziałanie wszystkich par tanecznych. Na warsztatach wprowadzony zostanie jeden z najtrudniejszych elementów tańca, jakim jest wytupywanie specyficznych rytmów przez tancerzy.

Kurs przewidziany jest jako całość, z każdym dniem dodawane będą nowe elementy tańca. Uczestnicy będą również zapoznawać się z melodiami, ucząc się je śpiewać oraz poznając najciekawsze teksty śpiewane do konkretnych melodii.

Zajęcia poprowadzą muzykanci, uczący się tańca i muzyki od wiejskich mistrzów zamieszkujących rejony dawnej północnej Małopolski (mikroregion kajocki). Muzyka podczas warsztatów będzie wykonywana na żywo.

Zalecane jest nałożenie butów o podeszwie z lekkim poślizgiem. Posiadanie partnera do tańca nie jest obowiązkowe.

Zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim.

Miejsce: Plac Wolnica 1. Godzina: 18.00-20.00. Cena za pakiet: 16-20 lipca (60 zł), 13-14 oraz 16-17 sierpnia (50 zł). Cena za jeden wieczór: 15 zł.

Obowiązuje rezerwacja: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Tel: 12. 430.18.27.


Wiklinowe wieczory
30 lipca – 3 sierpnia / poniedziałek – piątek
Pomyśleliśmy także o wielbicielach tradycyjnego rzemiosła, którym polecamy warsztaty wikliniarskie. Umiejętności, entuzjazm i cierpliwość prowadzących ułatwią uczestnikom osobisty sukces – wytrwali ukończą kurs z własnoręcznie wyplecionym dziełem!
Można jednorazowo spróbować swoich sił, można też dochodzić do perfekcji dzień po dniu. W spotkania wpleciemy też opowieść o współczesnych wiklinowych inspiracjach.

Zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim.

Miejsce: Krakowska 46. Godzina: 18.00-20.00. Cena za pakiet: 80 zł. Cena za jeden wieczór: 20 zł. Obowiązuje rezerwacja: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon: 12. 430.18.27.

Patronat Medialny: TVP Kraków, Barbarzyńca, Poland Art, Krakow Post,
www.e-krakow, www.cracow-life.com, www.krakow.pl

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

Promocja: Joanna Grabeus
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 012/ 430.55.75 w.75

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012